Čakajte prosím...
A A A

Hľadaný výraz nenájdený

Hľadaný § nenájdený

68/1987 Zb. v znení účinnom od 17. 8. 1987 do 31. 10. 1993
68
VYHLÁŠKA
Federálneho ministerstva financií
z 8. júla 1987
o vydaní bankoviek po 50 Kčs
Federálne ministerstvo financií podľa § 3 ods. 2 zákona č. 41/1953 Zb. o peňažnej reforme vyhlasuje:

§ 1

Dňom 1. októbra 1987 sa vydávajú bankovky Štátnej banky československej po 50 Kčs vzoru 1987.

§ 2

(1)
50 Kčs bankovka vzoru 1987 (ďalej len „bankovka“) je 67 mm široká a 142 mm dlhá. Je vytlačená na žltkastom papieri s priebežnou tmavočiarou vodotlačou s ochrannými modrými a červenými vláknami uloženými v papieri.
(2)
Vodotlač vytvára po celej ploche papiera vodorovné rady striedajúcich sa lipových lístkov a päťcípych hviezd.
(3)
Lícna aj rubová strana bankovky má po celej ploche podfarbujúce ochranné podtlače.
(4)
Na l í c i bankovky je hlavná tlač vyhotovená trojfarebnou líniovou hĺbkotlačou vo dvoch odtieňoch červenej farby a v modrej farbe. Plocha líca je rozdelená na tri nerovnaké polia; ukončením hlavnej tlače cca 4 mm pred orezom bankovky sa vytvára pri strednom a pravom poli náznak orámovania. Väčšia časť stredného a pravého poľa je podložená červeným bodkovaným rastrom.
V ľavom poli je veľké tmavé číselné označenie hodnoty „50“ situované v smere kratšej strany bankovky. Na jeho pozadí je tmavočiará giloša. V dolnej časti ľavého poľa sú tri hmatové znaky pre nevidomých vyhotovené hĺbkotlačou.
V hornej časti stredného poľa je v červenej farbe štátny znak a vľavo od neho letiaci skalný orol. Pod ním sú v modrej farbe horské štíty Tatier. Pozadie strednej časti tvoria nepravidelné obrazce pripomínajúce štylizované oblaky v červenej a ružovej farbe. Vľavo hore je umiestnené svetlé hodnotové číslo „50“ s mikroskopickou výplňou zloženou z malých čísel „50“. Vpravo od štátneho znaku začína text
BANKOVKA
ŠTÁTNEJ
BANKY
ČESKOSLOVENSKEJ
PÄŤDESIAT
KORÚN
ČESKOSLOVENSKÝCH
1987
a menšími písmenami trestné pohrozenie FALŠOVANIE BANKOVIEK SA TRESCE PODĽA ZÁKONA.
Pravému poľu dominuje portrét Ľudovíta Štúra. Meno „ĽUDOVÍT ŠTÚR“ a letopočty narodenia a úmrtia „1815 - 1856“ sú vytlačené malými písmenami vpravo od portrétu. V dolnej časti je umiestnené svetlé hodnotové číslo „50“ s mikroskopickou výplňou zloženou z malých čísel „50“. Pravé pole uzatvára giloša na pozadí nepravidelne zvlnených útvarov. Vnútorná časť giloše je vyplnená mikroskopickým opakujúcim sa textom „PÄŤDESIAT KORÚN“.
V náznaku orámovania dole sú drobným písmom vytlačené mená autorov, a to vľavo meno autora návrhu „A. BRUNOVSKÝ DEL.“ (navrhol), vpravo meno rytca „V. FAJT SC.“ (vyryl), uprostred je názov tlačiarne „STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN, PRAHA“.
Označenie série bankovky jedným veľkým písmenom abecedy a dvojmiestnym číslom je umiestnené hore v ľavom poli, šesťmiestne poradové číslo je nad znakmi pre nevidomých dole. V riadku hore v strednom poli sa opakuje označenie série a v pravom poli poradové číslo. Séria aj poradové čísla sú vytlačené modrou farbou.
(5)
Na r u b e bankovky je hlavná tlač vyhotovená viacfarebným ofsetom v prevládajúcej červenej farbe. Plocha je rozdelená na dve nerovnaké polia, ľavé s náznakom orámovania.
V ľavom poli je v troch odtieňoch červenej farby zobrazené hlavné mesto Slovenskej socialistickej republiky Bratislava v popredí s Dunajom so zeleným a modrým podfarbením. Vľavo hore je na pozadí modrej giloše tmavé hodnotové číslo „50“, ktoré sa opakuje aj vpravo dole na pozadí Dunaja. Hore je text „BANKOVKY SÚ KRYTÉ ZLATOM A OSTATNÝMI AKTÍVAMI ŠTÁTNEJ BANKY ČESKOSLOVENSKEJ“.
V pravom poli je v smere kratšej strany bankovky na pozadí vinného hrozna v červenej a zelenej farbe veľké tmavé hodnotové číslo „50“.
V náznaku orámovania dole sú drobným písmom vytlačené mená autorov, a to vľavo meno autora návrhu „A. BRUNOVSKÝ DEL.“ a meno autora ryteckej kresby „L. ŠKARBAN SC.“, uprostred je označenie „© ŠTÁTNA BANKA ČESKOSLOVENSKÁ“.

§ 3

Bankovky po 50 Kčs vzoru 1964 zostávajú aj naďalej zákonnými peniazmi.

§ 4

Táto vyhláška nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.
Minister:



Ing. Žák v. r.