Časť A
Príloha I Bernského dohovoru
Prísne chránené druhy rastlín
PTERIDOPHYTA (PAPRAĎORASTY)
ASPLENIACEAE (Slezinníkovité)
Asplenium hemionitis L. slezinník
Asplenium jahandiezii (Litard.) Rouy slezinník
BLECHNACEAE (Rebrovkovité)
Woodwardia radicans (L.) Sm. vudvardia koreňujúca
DICKSONIACEAE (Diksóniovité)
Culcita macrocarpa C. Presl kulcita veľkozásterková
DRYOPTERIDACEAE (Papraďovité)
Dryopteris corleyi Fraser–Jenk. papraď
HYMENOPHYLLACEAE (Blanolistovité)
Trichomanes speciosum Willd. vláskovec
ISOETACEAE (Šidlatkovité)
Isoëtes boryana Durieu šidlatka
Isoëtes malinverniana Ces. & De Not. šidlatka
MARSILEACEAE (Marsileovité)
Marsilea batardae Launert marsilea
Marsilea quadrifolia L. marsilea štvorlistá
Marsilea strigosa Willd. marsilea srstnatá
Pilularia minuta Durieu ex Braun loptovka
OPHIOGLOSSACEAE (Hadivkovité)
Botrychium matricariifolium (A. Braun ex Döll) W. D. J. Koch vratička rumančekovolistá
Botrychium multifidum (S. G. Gmelin) Rupr. vratička mnohozárezová
Botrychium simplex Hitchc. vratička jednoduchá
Ophioglossum polyphyllum A. Braun hadivka mnoholistá
SALVINIACEAE (Salvíniovité)
Salvinia natans (L.) All. salvínia plávajúca
GYMNOSPERMAE (NAHOSEMENNÉ RASTLINY)
PINACEAE (Borovicovité)
Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei jedľa
ANGIOSPERMAE (KRYTOSEMENNÉ RASTLINY)
ALISMATACEAE (Žabníkovité)
Alisma wahlenbergii (O. R. Holmb.) Juz. žabník Wahlenbergov
Caldesia parnassifolia (L.) Parl. žabníkovec bielokvetolistý
Luronium natans (L.) Raf. žabníček plávajúci
AMARYLLIDACEAE (Amarylkovité)
Leucojum nicaeense Ard. bleduľa nicejská
Narcissus angustifolius Curt. narcis úzkolistý
Narcissus longispathus Pugsley narcis
Narcissus nevadensis Pugsley narcis nevadský
Narcissus scaberulus Henriq. narcis
Narcissus triandrus L. narcis trojtyčinkový
Narcissus viridiflorus Schousboe narcis zelenokvetý
Sternbergia candida B. Mathew & Baytop šternbergia
APOCYNACEAE (Zimozeleňovité)
Rhazya orientalis (Decaisne) A. DC. rázya východná
ARACEAE (Áronovité)
Arum purpureospathum Boyce áron
ARISTOLOCHIACEAE (Vlkovcovité)
Aristolochia samsunensis Davis vlkovec
ASCLEPIADACEAE (Glejovkovité)
Vincetoxicum pannonicum (Borhidi) Holub luskáč panónsky
BORAGINACEAE (Borákovité)
Alkanna pinardii Boiss. alkana
Anchusa crispa Viv. (inclu. A. litoreae Moris) smohla
Lithodora nitida (H. Ern) R. Fernandes litodora lesklá
Myosotis praecox Hulphers nezábudka
Myosotis rehsteineri Wartm. nezábudka Rechsteinerova
Omphalodes kuzinskyana Willk. pupkovec
Omphalodes littoralis Lehm. pupkovec pobrežný
Onosma halophilum Boiss. & Heldr. rumenica slanomilná
Onosma polyphylla Lebed. rumenica mnoholistá
Onosma proponticum Aznav. rumenica
Onosma tornensis Jáv. rumenica turnianska
Onosma troodi Kotschy rumenica
Solenanthus albanicus (Degen et al.) Degen & Baldacci
Symphytum cycladense Pawl. kostihoj
CAMPANULACEAE (Zvončekovité)
Asyneuma giganteum (Boiss.) Bornm. klasovec obrovský
Campanula abietina Griseb. et Schenk zvonček jedľový
Campanula damboldtiana Davis zvonček
Campanula gelida Kovanda zvonček jesenícky
Campanula lanata Friv. zvonček
Campanula lycica Sorger & Kit Tan zvonček
Campanula morettiana Reichenb. zvonček
Campanula romanica Savul. zvonček
Campanula sabatia De Not. zvonček
Jasione lusitanica A. DC. pávinec
Physoplexis comosa (L.) Schur
Trachelium asperuloides Boiss. & Orph. trachélium
CARYOPHYLLACEAE (Klinčekovité)
Arenaria nevadensis Boiss. & Reuter piesočnica nevadská
Arenaria provincialis Chater & Halliday piesočnica
Cerastium alsinifolium Tausch rožec kuríčkolistý
Dianthus hypanicus Andrz. klinček
Dianthus nitidus Waldst. et Kit. klinček lesklý
Dianthus rupicola Biv. klinček
Dianthus serotinus Waldst. et Kit. klinček neskorý
Dianthus urumoffii Stoj. et Acht. klinček
Gypsophila papillosa P. Porta gypsomilka
Herniaria algarvica Chaudri prietržník
Herniaria maritima Link prietržník prímorský
Minuartia smejkalii Dvořáková kurička Smejkalova
Moehringia fontqueri Pau meringia Fontquerova
Moehringia hypanica Grynj. et Klok. meringia
Moehringia jankae Griseb. ex Janka meringia Jankova
Moehringia tommasinii Marches. meringia
Petrocoptis grandiflora Rothm.
Petrocoptis montsicciana O. Bolos Rivas Mart.
Petrocoptis pseudoviscosa Fernandez Casas
Saponaria halophila Hedge & Hub. – Mor. mydlica slanomilná
Silene cretacea Fisch. ex Spreng. silenka
Silene furcata Raf. subsp. angustiflora (Rupr.) Walters silenka
Silene haussknechtii Heldr. ex Hausskn. silenka Haussknechtova
Silene hifacensis Rouy ex Willk. silenka
Silene holzmannii Heldr. ex Boiss. silenka Holtzmannova
Silene mariana Pau silenka
Silene orphanidis Boiss. silenka
Silene pompeiopolitana Gay ex Boiss. silenka
Silene rothmaleri Pinto da Silva silenka Rothmalerova
Silene salsuginea Hub. – Mor. silenka
Silene sangaria Coode & Cullen silenka
Silene velutina Pourret ex Loisel. silenka
CHENOPODIACEAE (Mrlíkovité)
Beta adanensis Pamuk. apud Aellen repa
Beta trojana Pamuk. apud Aellen repa
Kalidiopsis wagenitzii Aellen
Kochia saxicola Guss. kochia
Microcnemum coralloides (Loscos & Pardo) subsp. anatolicum Wagenitz
Salicornia veneta Pignatti & Lausi slanorožec
Salsola anatolica Aellen slanobyľ anatolská
Suaeda cucullata Aellen soľnička
CISTACEAE (Cistovité)
Helianthemum alypoides Losa & Rivas Goday devätorník
Helianthemum arcticum (Grosser) Janch. devätorník arktický
Helianthemum caput-felis Boiss. devätorník
Tuberaria major (Willk.) Pinto da Silva & Roseira
COMPOSITAE (Asteraceae – Astrovité)
Achillea glaberrima Klok. rebríček
Achillea thracica Velen. rebríček trácky
Anacyclus latealatus Hub. – Mor. anacyklus
Andryala levitomentosa (E. I. Nyárády) P. D. Sell
Anthemis glaberrima (Rech. f.) Greuter ruman
Anthemis halophila Boiss. & Bal. ruman slanomilný
Anthemis trotzkiana Claus ex Bunge ruman
Artemisia granatensis Boiss. palina
Artemisia insipida Vill. palina
Artemisia laciniata Willd. palina strapatá
Artemisia pancicii (Janka) Ronn. palina Pančičova
Aster pyrenaeus Desf. ex DC. astra pyrenejská
Aster sibiricus L. astra sibírska
Carduus myriacanthus Salzm. ex DC. bodliak
Carlina diae (Rech. f.) Meusel & Kastener krasovlas
Carlina onopordifolia Besser krasovlas
Centaurea akamatis Th. Georgiades & G. Chatzikyriakou nevädza
Centaurea alba L. subsp. heldreichii (Halácsy) nevädza
Dostál (syn. Centaurea heldreichii Halácsy)
Centaurea alba L. subsp. princeps (Boiss. & Heldr.) nevädza
Gugler (syn. Centaurea princeps Boiss. & Heldr.)
Centaurea attica Nyman subsp. megarensis nevädza
(Halácsy & Hayek) Dostál (syn. Centaurea megarensis Halácsy & Hayek)
Centaurea balearica J. D. Rodriguez nevädza baleárska
Centaurea borjae Valdes – Berm. & Rivas Goday nevädza
Centaurea citricolor Font Quer nevädza
Centaurea corymbosa Pourret nevädza chocholíkatá
Centaurea dubjanskyi Iljin nevädza
Centaurea hermannii F. Hermann nevädza
Centaurea horrida Badaro nevädza
Centaurea jankae Brandza nevädza Jankova
Centaurea kalambakensis Freyn & Sint. nevädza
Centaurea kartschiana Scop. nevädza
Centaurea lactiflora Halácsy nevädza bielokvetá
Centaurea niederi Heldr. nevädza
Centaurea peucedanifolia Boiss. & Orph. nevädza
Centaurea pineticola Iljin6 nevädza
Centaurea pinnata Pau nevädza
Centaurea pontica Prodan & E. I. Nyárády nevädza
Centaurea pseudoleucolepis Kleop. nevädza
Centaurea pulvinata (G. Blanca) G. Blanca nevädza
Centaurea tchihatcheffii Fich. & Mey. nevädza
Crepis crocifolia Boiss. & Heldr. škarda šafranokvetá
Crepis granatensis (Willk.) G. Blanca & M. Cueto škarda
Crepis purpurea (Willd.) Bieb. škarda purpurová
Dendranthema zawadskyi (Herbich) Tzvelev chryzantéma pieninská
Erigeron frigidus Boiss. ex DC. turica ľadová
Helichrysum sibthorpii Rouy slamiha Sibthorpova
Hymenostemma pseudanthemis (Kunze) Willd.
Jurinea cyanoides (L.) Reichenb. sinokvet nevädzovitý
Jurinea fontqueri Cuatrec. sinokvet Fontquerov
Lagoseris purpurea (Willd.) Boiss.
Lamyropsis microcephala (Moris) Dittrich & Greuter
Leontodon boryi Boiss. ex DC. púpavec
Leontodon microcephalus (Boiss. ex DC.) Boiss. púpavec drobnoúborový
Leontodon siculus (Guss.) Finch & Sell púpavec
Ligularia sibirica (L.) Cass. jazyčník sibírsky
Picris willkommii (Schultz Bip.) Nyman horčík Willkommov
Santolina elegans Boiss. ex DC. santolina úhľadná
Senecio elodes Boiss. ex DC. starček
Senecio nevadensis Boiss. & Reuter starček nevadský
Serratula tanaitica P. Smirn. kosienka
Sonchus erzincanicus Matthews mlieč
Wagenitzia lancifolia (Sieber ex Sprengel) Dostál
CONVOLVULACEAE (Pupencovité)
Convolvulus argyrothamnos Greuter pupenec
Convolvulus pulvinatus Sa'ad pupenec
CRUCIFERAE (Brassicaceae – Kapustovité)
Alyssum akamasicum B. L. Burtt tarica
Alyssum borzaeanum E. I. Nyárády tarica Borzova
Alyssum pyrenaicum Lapeyr. [syn. Ptilotrichum pyrenaicum (Lapeyr.) Boiss.] tarica pyrenejská
Arabis kennedyae Meikle arábka Kennedyho
Armoracia macrocarpa (Waldst. & Kit. chren veľkoplodý ex Willd.) Kit. ex Baumg.
Aurinia uechtritziana (Bornm.) Cullen et T. R. Dudley taričník Uechtritzov
Biscutella neustriaca Bonnet dvojštítok
Boleum asperum (Pers.) Desvaux
Brassica glabrescens Poldini kapusta
Brassica hilarionis Post kapusta
Brassica insularis Moris kapusta ostrovná
Brassica macrocarpa Guss. kapusta
Brassica sylvestris (L.) Mill. subsp. taurica Tzvel. kapusta lesná taurská
Braya purpurasceus (R. Br.) Bunge
Cochlearia polonica Frohlich lyžičník poľský
Coincya rupestris Rouy (Hutera rupestris P. Porta)
Coronopus navasii Pau vraňonôžka
Crambe koktebelica (Junge) N. Busch. katran
Crambe litwinonowii K. Gross. katran
Diplotaxis ibicensis (Pau) Gomez – Campo dvojradovka
Diplotaxis siettiana Maire dvojradovka
Draba dorneri Heuffel chudôbka
Erucastrum palustre (Pirona) Vis. reďkevník močiarny
Erysimum pieninicum (Zapal.) Pawl. horčičník pieninský
Iberis arbuscula Runemark iberka kríčkovitá
Ionopsidium acaule (Desf.) Reichenb. pafialka bezbyľová
Ionopsidium savianum (Caruel) Ball ex Arcang. pafialka
Lepidium turczaninowii Lipsky žerucha
Murbeckiella sousae Rothm.
Schivereckia podolica (Besser) Andrz.
Sisymbrium cavanillesianum Valdés & Castroviejo huľavník
(syn. S. matritense P. W. Ball & Heywood)
Sisymbrium confertum Stev. huľavník hustý
Sisymbrium supinum L. huľavník nízky
Thlaspi cariense A. Carlström peniažtek
Thlaspi jankae A. Kern. peniažtek slovenský
CYPERACEAE (Šachorovité)
Carex secalina Willd. ex Wahlenb. ostrica ražná
Eleocharis carniolica W. D. J. Koch bahnička kranská
DIOSCOREACEAE (Diskoreovité)
Borderea chouardii (Gaussen) Heslot
DIPSACACEAE (Štetkovité)
Dipsacus cephalarioides Mathews & Kupicha štetka hlavinková
DROSERACEAE (Rosičkovité)
Aldrovanda vesiculosa L. aldrovandka pľuzgierkatá (Ex)
ERICACEAE (Vresovcovité)
Vaccinium arctostaphylos L. brusnica medvedicová
EUPHORBIACEAE (Prýštecovité)
Euphorbia margalidiana Kuhbier & Lewejohann mliečnik
Euphorbia nevadensis Boiss. & Reuter mliečnik nevadský
GENTIANACEAE (Horcovité)
Centaurium rigualii Esteve Chueca zemežlč
Centaurium somedanum Lainz zemežlč
Gentiana ligustica R. de Vilm. Chopinet horec
Gentianella anglica (Pugsley) E. F. Warburg horcovník
GERANIACEAE (Pakostovité)
Erodium astragaloides Boiss. & Reuter bocianik kozincový
Erodium chrysanthum ľHerit. ex DC. bocianik
Erodium paularense Fernandez-Gonzalez & Izco bocianik
Erodium rupicola Boiss. bocianik
GESNERIACEAE (Gesneriovité)
Haberlea rhodopensis Friv. haberlea rodopská
Jankaea heldreichii (Boiss.) Boiss. jankea Heldreichova
Ramonda serbica Pančic ramonda
GRAMINEAE (Poaceae – Lipnicovité)
Avenula hackelii (Henriq.) Holub ovsica Hackelova
Bromus bromoideus (Lej.) Crepin stoklas
Bromus grossus Desf. ex DC. stoklas
Bromus interruptus (Hackel) Druce stoklas pretrhovaný
Bromus moesiacus Velen. stoklas
Bromus psammophilus P. M. Smith stoklas pieskomilný
Coleanthus subtilis (Tratt.) Seidl koleant útly
Eremopoa mardinensis R. Mill
Gaudinia hispanica Stace & Tutin lámavka
Micropyropsis tuberosa Romero – Zarco Cabezudo
Poa granitica Braun – Blanq. lipnica žulová
Poa riphaea (Ascherson et Graebner) Fritsch lipnica
Puccinellia pungens (Pau) Paunero steblovec
Stipa austroitalica Martinovský kavyľ
Stipa bavarica Martinovský & H. Scholz kavyľ bavorský
Stipa danubialis Dihoru & Roman kavyľ dunajský
Stipa styriaca Martinovský kavyľ štajerský
Stipa syreistschikowii P. Smirn. kavyľ
Trisetum subalpestre (Hartm.) Neuman trojštet
GROSSULARIACEAE (Egrešovité)
Ribes sardoum Martelli ríbezľa
HYPERICACEAE (Ľubovníkovité)
Hypericum aciferum (Greuter) N. K. B. Robson ľubovník
Hypericum salsugineum Robson & Hub. – Mor. ľubovník
IRIDACEAE (Kosatcovité)
Crocus abantensis T. Baytop & Mathew šafran
Crocus cyprius Boiss. & Kotschy šafran
Crocus etruscus Parl. šafran
Crocus hartmannianus Holmboe šafran
Crocus robertianus C. D. Brickell šafran Robertov
Gladiolus felicis Mirek mečík
Iris marsica Ricci & Colasante kosatec
LABIATAE (Lamiaceae – Hluchavkovité)
Dracocephalum austriacum L. včelník rakúsky
Dracocephalum ruyschianum L. včelník severný
Micromeria taygetea P. H. Davis
Nepeta dirphya (Boiss.) Heldr. ex Halacsy kocúrnik
Nepeta sphaciotica P. H. Davis kocúrnik
Origanum cordifolium (Auch. & Montbr.) Vogel pamajorán
(syn. Amaracus cordifolium Montr. & Auch.)
Origanum dictamnus L. pamajorán
Origanum scabrum Boiss. & Heldr. pamajorán
Phlomis brevibracteata Turrill sápa
Phlomis cypria Post sápa
Rosmarinus tomentosus Hub. - Mor. & Maire rozmarín
Salvia crassifolia Sibth. & Smith šalvia
Sideritis cypria Post ránhoj
Sideritis incana L. subsp. glauca (Cav.) Malagarrig ránhoj
Sideritis javalambrensis Pau ránhoj
Sideritis serrata Cav. ex Lag. ránhoj
Teucrium charidemi Sandwith hrdobarka
Teucrium lamiifolium ďUrv. hrdobarka
Teucrium lepicephalum Pau hrdobarka
Teucrium turredanum Losa & Rivas Goday hrdobarka
Thymus aznavourii Velen. dúška
Thymus camphoratus Hoffmanns. & Link dúška
Thymus carnosus Boiss. dúška
Thymus cephalotos L. dúška
LEGUMINOSAE (Fabaceae – Bôbovité)
Anthyllis hystrix Cardona, Contandr. & E. Sierra bôľhoj
Astragalus aitosensis Ivanisch. kozinec
Astragalus algarbiensis Coss. ex Bunge kozinec
Astragalus aquilanus Anzalone kozinec
Astragalus centralpinus Braun – Blanquet kozinec
Astragalus kungurensis Boriss. kozinec
Astragalus macrocarpus DC. subsp. lefkarensis Agerer – Kirchoff & Meikle kozinec
Astragalus maritimus Moris kozinec
Astragalus peterfii Jav. kozinec
Astragalus physocalyx Fischer kozinec
Astragalus pseudopurpureus Gusul. kozinec
Astragalus setosulus Gontsch. kozinec
Astragalus tanaiticus C. Koch kozinec
Astragalus tremolsianus Pau kozinec
Astragalus verrucosus Moris kozinec
Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl. zanoväť
Genista dorycnifolia Font Quer kručinka
Genista holopetala (Fleischm. ex W. D. J. Koch) Baldacci kručinka
Genista tetragona Bess. kručinka
Glycyrrhiza iconica Hub. – Mor. sladkovka
Hedysarum razoumovianum Fisch. et Helm. sekernica
Ononis maweana Ball ihlica
Oxytropis deflexa (Pallas) DC. subsp. norvegica Nordh. ostropysk
Sphaerophysa kotschyana Boiss.
Thermopsis turcica Kit Tan, Vural & Küçüködü
Trifolium banaticum (Heuffel) Májovský ďatelina banátska
Trifolium pachycalyx Zoh. ďatelina
Trifolium saxatile All. ďatelina
Trigonella arenicola Hub. – Mor. senovka
Trigonella halophila Boiss. senovka
Trigonella polycarpa Boiss. & Heldr. senovka
Vicia bifoliolata J. D. Rodriguez vika
LENTIBULARIACEAE (Bublinatkovité)
Pinguicula crystallina Sibth. & Sm. tučnica
Pinguicula nevadensis (Lindb.) Casper tučnica nevadská
LILIACEAE (Ľaliovité)
Allium grosii Font Quer cesnak
Allium regelianum A. Beck cesnak
Allium vuralii Kit Tan cesnak
Androcymbium europaeum (Lange) K. Richter androcymbium európske
Androcymbium rechingeri Greuter androcymbium Rechingerovo
Asparagus lycaonicus Davis asparágus
Asphodelus bento-rainhae Pinto da Silva asfodel
Chionodoxa lochiae Meikle modrovka
Chionodoxa luciliae Boiss. modrovka žiarivá
Colchicum arenarium Waldst. & Kit. jesienka piesočná
Colchicum corsicum Baker jesienka korzická
Colchicum cousturieri Greuter jesienka
Colchicum davidovii Stef. jesienka
Colchicum fominii Bordz. jesienka
Colchicum micranthum Boiss. jesienka
Fritillaria conica Boiss. korunkovka
Fritillaria drenovskii Degen & Stoy. korunkovka
Fritillaria epirotica Turrill ex Rix korunkovka
Fritillaria euboeica Rix korunkovka
Fritillaria graeca Boiss. korunkovka
Fritillaria gussichiae (Degen & Doerfler) Rix korunkovka
Fritillaria montana Hoppe korunkovka
Fritillaria obliqua Ker – Gawl. korunkovka
Fritillaria rhodocanakis Orph. ex Baker korunkovka
Fritillaria tuntasia Heldr. ex Halacsy korunkovka
Lilium jankae A. Kerner ľalia
Lilium rhodopaeum Delip. ľalia
Muscari gussonei (Parl.) Tod. modrica
Ornithogalum reverchonii Lange bledavka
Scilla morrisii Meikle scila
Scilla odorata Link scila
Tulipa cypria Stapf tulipán
Tulipa goulimya Sealy & Turrill tulipán
Tulipa hungarica Borbas tulipán
Tulipa praecox Ten. tulipán
Tulipa sprengeri Baker tulipán
LINACEAE (Ľanovité)
Linum dolomiticum Borbas ľan dolomitový
LYTHRACEAE (Vrbicovité)
Lythrum flexuosum Lag. vrbica
Lythrum thesioides M. Bieb. vrbica
MALVACEAE (Slezovité)
Kosteletzkya pentacarpos (L.) Ledeb.
NAJADACEAE (Riečňankovité)
Caulinia tenuissima (A. Br. ex Magnus) Tzvel.
Najas flexilis (Willd.) Rostk. & W. L. Schmidt riečňanka
Najas tenuissima (A.Braun) Magnus riečňanka
OLEACEAE (Olivovité)
Syringa josikaea Jacq. fil. orgován Jósikov
ORCHIDACEAE (Vstavačovité)
Cephalanthera cucullata Boiss. & Heldr. prilbovka
Comperia comperiana (Steven) Aschers. & Graebner
Cypripedium calceolus L. črievičník papučkový
Dactylorhiza chuhensis Renz & Taub. vstavačovec
Himantoglossum caprinum (M. Bieb.) Spreng. jazýčkovec východný
Liparis loeselii (L.) Rich. hľuzovec Loeselov
Ophrys argolica Fleischm. hmyzovník
Ophrys isaura Renz & Taub. hmyzovník
Ophrys kotschyi Fleischm. & Soó hmyzovník
Ophrys lunulata Parl. hmyzovník
Ophrys lycia Renz & Taub. hmyzovník
Ophrys oestrifera M. Bieb. hmyzovník
Ophrys taurica (Aggeenko) Nevski hmyzovník
Orchis provincialis Balb. vstavač
Orchis punctulata Stev. ex Lindl. vstavač
Platanthera obtusata (Pursh) Lindl. subsp. oligantha (Turcz.) Hulten vemenník
Spiranthes aestivalis (Poir.) Rich. pokrut letný (Ex)
Steveniella satyrioides (Stev.) Schlechter
PAEONIACEAE (Pivonkovité)
Paeonia cambessedesii (Willk.) Willk. pivonka
Paeonia clusii F. C. Stern subsp. rhodia (Stearn) Tzanoudakis pivonka Clusiova rhódska
Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rochel) Soó pivonka lekárska banátska
Paeonia parnassica Tzanoudakis pivonka
Paeonia tenuifolia L. pivonka tenkolistá
PALMAE (Arecaceae – Arekovité)
Phoenix theophrasti Greuter ďatlovník Theophrastov
PAPAVERACEAE (Makovité)
Papaver lapponicum (Tolm.) Nordh. mak laponský
Rupicapnos africana (Lam.) Pomel
PLUMBAGINACEAE (Olovníkovité)
Armeria pseudarmeria (Murray) Mansfeld trávnička
Armeria rouyana Daveau trávnička
Armeria soleirolii (Duby) Godron trávnička
Armeria velutina Welv. ex Boiss. & Reuter trávnička
Limonium anatolicum Hedge limonka anatolská
Limonium tamaricoides Bokhari limonka tamarišková
POLEMONIACEAE (Vojnovkovité)
Polemonium boreale Adams vojnovka severná
POLYGONACEAE (Stavikrvovité)
Polygonum praelongum Coode & Cullen stavikrv
Rheum rhaponticum L. rebarbora pontická
Rumex rupestris Le Gall štiavec skalný
POSIDONIACEAE
Posidonia oceanica (L.) Delile (med.)
PRIMULACEAE (Prvosienkovité)
Androsace cylindrica DC. pochybok valcovitý
Androsace mathildae Levier pochybok
Androsace pyrenaica Lam. pochybok pyrenejský
Cyclamen coum Mill. cyklámen
Cyclamen kuznetzovii Kotov et Czernova cyklámen Kuznecovov
Cyclamen mirabile Hildebr. cyklámen podivuhodný
Lysimachia minoricensis J. D. Rodriguez čerkáč
Primula apennina Widmer prvosienka
Primula deorum Velen. prvosienka
Primula egaliksensis Wormsk. prvosienka
Primula frondosa Janka prvosienka listnatá
Primula glaucescens Moretti prvosienka sivkastá
Primula palinuri Petagna prvosienka
Primula spectabilis Tratt. prvosienka nádherná
Primula wulfeniana Scot subsp. baumgarteniana (Degen & Moesz) Lüdi prvosienka
Soldanella villosa Darracq soldanelka huňatá
RANUNCULACEAE (Iskerníkovité)
Aconitum corsicum Gáyer prilbica korzická
Aconitum flerovii Steinb. prilbica
Aconitum lasiocarpum (Rchb.) Gáyer prilbica chlpatoplodá
Adonis cyllenea Boiss., Heldr. & Orph. hlaváčik
Adonis distorta Ten. hlaváčik
Anemone uralense Fisch. ex DC. veternica uralská
Aquilegia bertolonii Schott orlíček Bertoloniho
Aquilegia kitaibelii Schott orlíček Kitaibelov
Aquilegia ottonis subsp. taygetea (Orph.) Strid orlíček
Aquilegia pyrenaica DC. subsp. cazorlensis (Heywood) Galiano & Rivas Martinez orlíček
(syn. Aquilegia cazorlensis Heywood)
Consolida samia P. H. Davis ostrôžka
Delphinium caseyi B. L. Burtt stračonôžka
Pulsatilla grandis Wender. (syn. Pulsatilla vulgaris Miller) subsp. grandis (Wend.) Zamels poniklec veľkokvetý
Pulsatilla patens (L.) Mill. poniklec otvorený
Pulsatilla slavica G. Reuss poniklec slovenský
Ranunculus fontanus C. Presl iskerník
Ranunculus kykkoensis Meikle iskerník
Ranunculus weyleri Mares iskerník
RESEDACEAE (Rezedovité)
Reseda decursiva Forssk. rezeda
ROSACEAE (Ružovité)
Crataegus dikmensis Pojark. hloh
Geum bulgaricum Pančič kuklík bulharský
Potentilla delphinensis Gren. & Godron nátržník
Potentilla emilii-popii E. I. Nyárády nátržník
Potentilla silesiaca Uechtr. nátržník sliezsky
Pyrus anatolica Browicz hruška anatolská
RUBIACEAE (Marenovité)
Galium cracoviense Ehrend. lipkavec krakovský
Galium globuliferum Hub. – Mor. & Reese lipkavec guľkonosný
Galium litorale Guss. lipkavec pobrežný
Galium moldavicum (Dobrescu) Franco lipkavec moldavský
Galium rhodopeum Velen. lipkavec rodopský
Galium viridiflorum Boiss. & Reuter lipkavec zelenokvetý
SANTALACEAE (Santalovité)
Thesium ebracteatum Hayne ex Schrader ľanolistník bezlistencový (Ex)
SAXIFRAGACEAE (Lomikameňovité)
Saxifraga berica (Béguinot) D. A. Webb lomikameň
Saxifraga cintrana Kuzinsky ex Willk. lomikameň
Saxifraga florulenta Moretti lomikameň
Saxifraga hirculus L. lomikameň kozí
Saxifraga presolanensis Engl. lomikameň
Saxifraga tombeanensis Boiss. ex Engl. lomikameň
Saxifraga valdensis DC. lomikameň
Saxifraga vayredana Luizet lomikameň
SCROPHULARIACEAE (Krtičníkovité)
Antirrhinum charidemi Lange papuľka
Euphrasia marchesettii Wettst. ex Marches. očianka Marchesettiho
Linaria algarviana Chav. pyštek
Linaria ficalhoana Rouy pyštek
Linaria flava (Poiret) Desf. pyštek žltý
Linaria hellenica Turrillcelak pyštek grécky
Linaria loeselii Schweigger pyštek Loeselov
Linaria ricardoi Cout. pyštek
Linaria tursica B. Valdés & Cabezudo pyštek
Lindernia procumbens (Krock.) Borbás lindernia puzdierkatá
Odontites granatensis Boiss. zdravienok
Pedicularis sudetica Willd. všivec sudetský
Verbascum afyonense Hub. – Mor. divozel
Verbascum basivelatum Hub. – Mor. divozel
Verbascum cylleneum (Boiss. & Heldr.) Kuntze divozel
Verbascum degenii Hal. divozel Degenov
Verbascum purpureum (Janka) Hub. – Mor. divozel purpurový
Verbascum stepporum Hub. – Mor. divozel
Veronica euxina Turrill veronika
Veronica oetaea L. – A. Gustavsson veronika
Veronica turrilliana Stoj. et Stef. veronika
SELAGINACEAE (Globulariaceae – Gulôčkovité)
Globularia stygia Orph. ex Boiss. gulôčka
SOLANACEAE (Ľuľkovité)
Atropa baetica Willk. ľuľkovec
Mandragora officinarum L. mandragora lekárska
THYMELAEACEAE (Vrabcovníkovité)
Daphne arbuscula Čelak. lykovec muránsky
Daphne petraea Leybold lykovec skalný
Daphne rodriguezii Texidor lykovec Rodriguezov
Thymelea broterana Coutinho vrabcovník
TRAPACEAE (Kotvicovité)
Trapa natans L. kotvica plávajúca
TYPHACEAE (Pálkovité)
Typha minima Hoppe pálka najmenšia (Ex)
Typha shuttleworthii W. D. J. Koch & Sond. pálka striebristosivá
ULMACEAE (Brestovité)
Zelkova abelicea (Lam.) Boiss. zelkova
UMBELLIFERAE (Apiaceae – Mrkvovité)
Angelica heterocarpa Lloyd angelika
Angelica palustris (Besser) Hoffman ostrík močiarny (Ex)
syn. Ostericum palustre (Besser) Besser
Apium bermejoi Llorens zeler
Apium repens (Jacq.) Lag. zeler plazivý
Athamanta cortiana Ferrarini atamanta
Bupleurum capillare Boiss. & Heldr. prerastlík vláskovitý
Bupleurum dianthifolium Guss. prerastlík klinčekolistý
Bupleurum kakiskalae Greuter prerastlík
Eryngium alpinum L. kotúč alpínsky
Eryngium viviparum Gay kotúč
Ferula halophila H. Pesmen feruľa slanomilná
Ferula orientalis L. feruľa východná
Ferula sadleriana Ledeb. feruľa Sadlerova
Laserpitium longiradium Boiss. lazerník
Naufraga balearica Constance & Cannon
Oenanthe conioides Lange halucha bolehlavová
Petagnia saniculifolia Guss.
Rouya polygama (Desf.) Coincy
Seseli intricatum Boiss. sezel
Thorella verticillatinundata (Thore) Briq.
VALERIANACEAE (Valeriánovité)
Centranthus kellereri (Stoj., Stef. et Georg.) centrant I. K. B. Richardson
Centranthus trinervis (Viv.) Beguinot centrant trojžilný
VIOLACEAE (Fialkovité)
Viola athois W. Becker fialka
Viola cazorlensis Gandoger fialka
Viola cryana Gillot fialka
Viola delphinantha Boiss. fialka
Viola hispida Lam. fialka
Viola jaubertiana Mares & Vigineix fialka
ZANNICHELIACEAE (Zanichelkovité)
Cymodocea nodosa (Ucria) Ascherson (med.)
ZOSTERACEAE (Zosterovité)
Zostera marina L. (med.) zostera morská
BRYOPHYTA (MACHORASTY)
BRYOPSIDA: ANTHOCEROTAE
ANTHOCEROTACEAE
Notothylas orbicularis (Schwein.) Sull.
BRYOPSIDA: HEPATICAE (PEČEŇOVKY)
AYTONIACEAE
Mannia triandra (Scop.) Grolle
CEPHALOZIACEAE
Cephalozia macounii (Aust.) Aust.
CODONIACEAE
Petalophyllum ralfsii (Wils.) Nees et Gott. ex Lehm.
FRULLANIACEAE
Frullania parvistipula Steph.
GYMNOMITRIACEAE
Marsupella profunda Lindb. mešcovka
JUNGERMANNIACEAE
Jungermannia handelii (Schiffn.) Amak. trsovka
RICCIACEAE
Riccia breidleri Jur. ex Steph. mrvka
RIELLACEAE
Riella helicophylla (Mont.) Hook.
SCAPANIACEAE
Scapania massalongi (K. Muell.) K. Muell.
BRYOPSIDA: MUSCI (MACHY)
AMBLYSTEGIACEAE
Drepanocladus vernicosus (Mitt.) Warnst. kosáčik
BRUCHIACEAE
Bruchia vogesiaca Schwaegr.
BUXBAUMIACEAE
Buxbaumia viridis (Moug. ex DC.) kyjanôčka zelená
Brid. ex Moug. & Nestl.
DICRANACEAE
Atractylocarpus alpinus (Schimp. ex Milde) Lindb.
Cynodontium suecicum (H. Arn. & C. Jens.) I. Hag. zubatec
Dicranum viride (Sull. & Lesq.) Lindb. dvojhrot zelený
FONTINALACEAE
Dichelyma capillaceum (With.) Myr.
FUNARIACEAE
Pyramidula tetragona (Brid.) Brid. ihlanovka štvorboká
HOOKERIACEAE
Distichophyllum carinatum Dix. & Nich.
MEESIACEAE
Meesia longiseta Hedw. bakuľka
ORTHOTRICHACEAE
Orthotrichum rogeri Brid. bochník Rogerov (Ex)
SPHAGNACEAE
Sphagnum pylaisii Brid. rašelinník
SPLACHNACEAE
Tayloria rudolphiana (Garov.) B. S. G.
ALGAE (RIASY)
CHLOROPHYTA (Zelené riasy)
Caulerpa ollivieri (med.) kaulerpa Oliverova
FUCOPHYCEA
Cystoseira amentacea (inclus. var. stricta & var. spicata) (med.)
Cystoseira mediterranea (med.)
Cystoseira sedoides (med.)
Cystoseira spinosa (inclus. C. adriatica) (med.)
Cystoseira zosteroides (med.)
Laminaria ochroleuca (med.)
Laminaria rodriguezii (med.)
RHODOPHYTA (Červené riasy)
Goniolithon byssoides (med.)
Lithophyllum lichenoides (med.)
Ptilophora mediterranea (med.)
Schimmelmannia schousboei = S. ornata (med.)
Endemické druhy Makarónskej oblasti
PTERIDOPHYTA (PAPRAĎORASTY)
ASPLENIACEAE (Slezinníkovité)
Asplenium azoricum Lovis, Rasbach & Reichstein slezinník azorský
DRYOPTERIDACEAE (Papraďovité)
Polystichum drepanum (Swartz) C. Presl papraďovec
HYMENOPHYLLACEAE (Blanolistovité)
Hymenophyllum maderensis Gibby & Lowis blanolistník
ISOËTACEAE (Šidlatkovité)
Isotes azorica Durieu ex Milde šidlatka azorská
LYCOPODIACEAE (Plavúňovité)
Diphasium maderense (Wilce.) Rothm.
MARSILEACEAE (Marsileovité)
Marsilea azorica Launert marsilea azorská
GYMNOSPERMAE (NAHOSEMENNÉ RASTLINY)
CUPRESACEAE (Cyprusovité)
Juniperus brevifolia (Seub.) Antoine borievka
ANGIOSPERMAE (KRYTOSEMENNÉ RASTLINY)
AGAVACEAE (Agávovité)
Dracaena draco (L.) L. dracéna obyčajná
ASCLEPIADACEAE (Glejovkovité)
Caralluma burchardii N. E. Brown karaluma
Ceropegia chrysantha Svent. lampášik
BERBERIDACEAE (Dráčovité)
Berberis maderensis Lowe dráč
BORAGINACEAE (Borákovité)
Echium gentianoides Webb ex Coincy hadinec
Echium handiense Svent. hadinec
Echium pininana Webb et Berth. hadinec
Myosotis azorica H. C. Watson nezábudka azorská
Myosotis maritima Hochst. ex Seub. nezábudka
CAMPANULACEAE (Zvončekovité)
Azorina vidalii (H. C. Watson) Feer
Musschia aurea (L. f.) DC.
Musschia wollastonii Lowe
CAPRIFOLIACEAE (Loniceraceae – Zemolezovité)
Sambucus palmensis Link baza
CARYOPHYLLACEAE (Klinčekovité)
Cerastium azoricum Hochst. rožec azorský
Silene nocteolens Webb et Berth. silenka
CISTACEAE (Cistovité)
Cistus chinamadensis Banares & Romero cistus
Helianthemum bystropogophyllum Svent. devätorník
Helianthemum teneriffae Cosson devätorník
COMPOSITAE (Asteraceae – Astrovité)
Andryala crithmifolia Ait.
Argyranthemum lidii Humphries
Argyranthemum pinnatifidum (L. F.) Lowe
subsp. succulentum (Lowe) Humphries
Argyranthemum winterii (Svent.) Humphries
Atractylis arbuscula Svent. & Michaelis
Atractylis preauxiana Schultz Bip.
Bellis azorica Hochst. ex Seub. sedmokráska azorská
Calendula maderensis DC. nechtík
Cheirolophus duranii (Burchard) Holub
Cheirolophus falsisectus Montelongo et Moraleda
Cheirolophus ghomerythus (Svent.) Holub
Cheirolophus junonianus (Svent.) Holub
Cheirolophus metlesicsii Montelongo
Cheirolophus santosabreui Santos
Cheirolophus satarataensis (Svent.) Holub
Cheirolophus tagananensis (Svent.) Holub
Helichrysum gossypinum Webb slamiha
Helichrysum monogynum B. L. Burtt. & Sunding slamiha
Hypochaeris oligocephala (Svent. & D. Bramwell) Lack prasatník
Lactuca watsoniana Trelease šalát Watsonov
Leontodon filii (Hochst. ex Seub.) Paiva & Orm. púpavec
Onopordum carduelinum Bolle ostropes
Onopordum nogalesii Svent. ostropes
Pericallis hadrosomus Svent.
Pericallis malvifolia (ľHér) B. Nord.
Phagnalon benettii Lowe
Senecio hermosae Pitard starček
Sonchus gandogeri Pitard mlieč
Stemmacantha cynaroides (C. Smith in Bruch) Dittrich
Sventenia bupleuroides Font Quer
Tanacetum o'shanahanii Febles Marrero & Suárez vratič
Tanacetum ptarmiciflorum (Webb) Schultz Bip. vratič
Tolpis glabrescens Kämmer škardovka
CONVOLVULACEAE (Pupencovité)
Convolvulus caput-medusae Lowe pupenec
Convolvulus lopez-socasi Svent. pupenec
Convolvulus massonii A. Dietr. pupenec
Pharbitis preauxii Webb povojník
CRASSULACEAE (Tučnolistovité)
Aeonium balsamiferum Webb et Berth. eonium
Aeonium gomeraense Praeger eonium
Aeonium saundersii Bolle eonium
Aichrysum dumosum (Lowe) Praeg.
Monanthes wildpretii Banares & Scholz
CRUCIFERAE (Brassicaceae – Kapustovité)
Crambe arborea Webb ex Christ katran
Crambe laevigata DC. ex Christ katran
Crambe scoparia Svent. katran
Crambe sventenii B. Petters. ex Bramw. & Sunding katran
Parolinia schizogynoides Svent.
Sinapidendron sempervivifolium Mnzs.
CYPERACEAE (Šachorovité)
Carex malato-belizii Raymond ostrica
DIPSACACEAE (Štetkovité)
Scabiosa nitens Roem. & Schult. hlaváč
ERICACEAE (Vresovcovité)
Daboecia azorica Tutin & Warb.
Erica scoparia L. subsp. azorica (Hochst.) D. A. Webb vresovec
EUPHORBIACEAE (Prýštecovité)
Euphorbia bourgaeana Gay ex Boiss. mliečnik
Euphorbia handiensis Burchard mliečnik
Euphorbia lambii Svent. mliečnik
Euphorbia stygiana H. C. Watson mliečnik
GERANIACEAE (Pakostovité)
Geranium maderense Yeo pakost
GRAMINEAE (Poaceae – Lipnicovité)
Agrostis gracilaxa Franco psinček
Deschampsia maderensis (Hack. et Bornm.) Buschm. metlica
Phalaris maderensis (Mnzs.) Mnzs. lesknica
LABIATAE (Lamiaceae – Hluchavkovité)
Micromeria glomerata P. Pérez
Micromeria leucantha Svent. ex Pérez
Salvia herbanica Santos et Fernández šalvia
Sideritis cystosiphon Svent. ránhoj
Sideritis discolor (Webb ex de Noe) Bolle ránhoj
Sideritis infernalis Bolle ránhoj
Sideritis marmorea Bolle ránhoj
Teucrium abutiloides ľHer. hrdobárka
LEGUMINOSAE (Fabaceae – Bôbovité)
Adenocarpus ombriosus Ceb. & Ort.
Anagyris latifolia Brouss. ex Willd. smradovec
Anthyllis lemanniana Lowe bôľhoj
Cicer canariensis Santos & Lewis cícer kanársky
Dorycnium spectabile Webb & Berthel. ďatelinovec
Genista benehoavensis (Bolle ex Svent.) Del Arco kručinka
Lotus azoricus P. W. Ball ľadenec azorský
Lotus callis-viridis D. Bramwell & D. H. Davis ľadenec
Lotus eremiticus Santos ľadenec
Lotus kunkelii (Esteve) D. Bramwell & D. H. Davis ľadenec
Lotus maculatus Breitfeld ľadenec
Lotus pyranthus P. Perez ľadenec
Teline nervosa (Esteve) A. Hansen & Sund.
Teline rosmarinifolia Webb & Berthel.
Teline salsoloides Arco & Acebes
Vicia dennesiana H. C. Watson vika
LILIACEAE (Ľaliovité)
Androcymbium psammophilum Svent.
Smilax divaricata Sol. ex Wats. smilax
MYRICACEAE (Vresnovité)
Myrica rivas-martinezii Santos vresna
OLEACEAE (Olivovité)
Jasminum azoricum L. jazmín azorský
Picconia azorica (Tutin) Knobl.
ORCHIDACEAE (Vstavačovité)
Barlia metlesicsiaca Teschner
Goodyera macrophylla Lowe smrečinec
Orchis scopulorum Summerh. vstavač
PITTOSPORACEAE
Pittosporum coriaceum Dryander ex Aiton
PLANTAGINACEAE (Skorocelovité)
Plantago famarae Svent. skorocel
Plantago malato-belizii Lawalree skorocel
PLUMBAGINACEAE (Olovníkovité)
Limonium arborescens (Brouss.) O. Kuntze limonka
Limonium dendroides Svent. limonka
Limonium fruticans (Webb) O. Kuntze limonka
Limonium perezii Stapf limonka
Limonium preauxii (Webb et Berth.) O. Kuntze limonka
Limonium spectabile (Svent.) Kunkel & Sunding limonka
Limonium sventenii Santos & Fernandez Galvan limonka
POLYGONACEAE (Stavikrvovité)
Rumex azoricus Rech. štiav
RHAMNACEAE (Rešetliakovité)
Frangula azorica Tutin krušina azorská
ROSACEAE (Ružovité)
Bencomia brachystachya Svent.
Bencomia exstipulata Svent.
Bencomia sphaerocarpa Svent.
Chamaemeles coriacea Lindl.
Dendriopoterium pulidoi Svent.
Marcetella maderensis (Bornm.) Svent.
Prunus lusitanica subsp. azorica (Moui.) Franco slivka
RUTACEAE (Rutovité)
Ruta microcarpa Svent. ruta
SANTALACEAE (Santalovité)
Kunkeliella canariensis Stearn
Kunkeliella psilotoclada (Svent.) Stearn
Kunkeliella subsucculenta Kammer
SAPOTACEAE (Sapotovité)
Sideroxylon marmulano Banks ex Lowe
SAXIFRAGACEAE (Lomikameňovité)
Saxifraga portosanctana Boiss. lomikameň
SCROPHULARIACEAE (Krtičníkovité)
Euphrasia azorica H. C. Watson očianka azorská
Euphrasia grandiflora Hochst. očianka veľkokvetá
Isoplexis chalcantha Svent. & O'Shanahan
Isoplexis isabelliana (Webb & Berthel.) Masferrer
SELAGINACEAE (Globulariaceae – Gulôčkovité)
Globularia ascanii D. Bramwell & Kunkel gulôčka
Globularia sarcophylla Svent. gulôčka
SOLANACEAE (Ľuľkovité)
Solanum lidii Sunding ľuľok
UMBELLIFERAE (Apiaceae – Mrkvovité)
Ammi trifoliatum (Wats.) Trel.
Bunium brevifolium Lowe buľka
Bupleurum handiense (Bolle) Kunkel prerastlík
Chaerophyllum azoricum Trel. krkoška azorská
Ferula latipinna Santos feruľa
Monizia edulis Lowe
Sanicula azorica Gunthn. ex Seub. žindava azorská
VIOLACEAE (Fialkovité)
Viola paradoxa Lowe fialka
BRYOPHYTA (MACHORASTY)
BRYOPSIDA: MUSCI (MACHY)
ECHINODIACEAE
Echinodium spinosum (Mitt.) Jur.
POTTIACEAE
Bryoerythrophyllum machadoanum (Sergio) M. Hill
THAMNIACEAE
Thamnobryum fernandesii Sergio
Poznámky:
1. Vedecké menoslovie (latinské mená čeľadí uvádzané v zátvorkách) bolo čiastočne upravené v zmysle súčasnej platnej vedeckej nomenklatúry.
2. (med.) – stredomorský (mediteránny) druh.
3. Druhy vytlačené polotučne – druhy voľne rastúce na Slovensku.
Časť B
Príloha II Bernského dohovoru
Prísne chránené druhy živočíchov
VERTEBRATA (STAVOVCE)
MAMMALIA (CICAVCE)
INSECTIVORA
Erinaceidae
*Atelerix algirus (Erinaceus algirus) jež túlavý
Soricidae
Crocidura canariensis bielozúbka kanárska
*Crocidura russula cypria bielozúbka dlhochvostá cyperská
(Crocidura cypria)
*Crocidura suaveolens ariadne bielozúbka záhradná krétska
(Crocidura ariadne)
Talpidae
Desmana moschata vychuchol povolžský
Galemys pyrenaicus vychuchol pyrenejský
(Desmana pyrenaica)
MICROCHIROPTERA
všetky druhy okrem
Pipistrellus pipistrellus netopier hvízdavý
RODENTIA
Sciuridae
Pteromys volans poletuška slovanská
(Sciuropterus russicus)
Sciurus anomalus veverica krátkouchá
*Spermophilus citellus syseľ pasienkový
(Citellus citellus)
Spermophilus suslicus syseľ perlavý
(Citellus suslicus)
Muridae
Cricetus cricetus škrečok poľný
Mesocricetus newtoni škrečok Newtonov
*Microtus bavaricus hraboš bavorský
(Pitymys bavaricus)
Microtus cabrerae hraboš iberský
Microtus tatricus hraboš tatranský
Spalax graecus slepec grécky
Gliridae
Dryomis laniger plch vlnatý
Myomimus roachi plch Roachov
(Myomimus bulgaricus)
Zapodidae
Sicista betulina myšovka horská
Sicista subtilis myšovka stepná
Hystricidae
Hystrix cristata
CARNIVORA
Canidae
Alopex lagopus líška polárna
Cuon alpinus kuon horský
Ursidae
všetky druhy okrem druhu
Ursus arctos medveď hnedý
Mustelidae
Gulo gulo rosomák severský
Mustela eversmanni tchor stepný
Mustela lutreola (Lutreola lutreola) norok európsky
Lutra lutra vydra riečna
Vormela peregusna tchor škvrnitý
Felidae
Caracal caracal rys stepný
Felis silvestris mačka divá
*Lynx pardinus (Lynx pardina) rys leopardovitý
Panthera pardus leopard škvrnitý
Panthera tigris tiger džungľový
Odobenidae
Odobenus rosmarus mrož ľadový
Phocidae
Monachus monachus tuleň mníší
Phoca hispida ladogensis tuleň krúžkovaný
Phoca hispida saimensis tuleň krúžkovaný
ARTIODACTYLA
Cervidae
Cervus elaphus corsicanus jeleň lesný korzický
Bovidae
Capra aegagrus koza bezoárová
Capra pyrenaica pyrenaica kozorožec pyrenejský
Gazella dorcas gazela dorkas
Gazella subgutturosa
Ovibos moschatus pižmoň severský
Rupicapra rupicapra ornata kamzík vrchovský
CETACEA
Monodontidae
Monodon monoceros narval jednorohý
Delphinidae
Delphinus delphis delfín vytrvalý
Globicephala macrorhynchus delfín krátkoplutvý
Globicephala melas delfín dlhoplutvý
Grampus griseus delfín sivý
Lagenorhynchus acutus delfín bieloboký
Lagenorhynchus albirostris delfín bielonosý
Orcinus orca kosatka dravá
Pseudorca crassidens delfín čierny
Steno bredanensis delfín drsnozubý
Stenella coeruleoalba delfín pásavý
Stenella frontalis delfín štíhlonosý
Tursiops truncatus (tursio) delfín skákavý
Phocoenidae
Phocoena phocoena sviňucha tuponosá
Physeteridae
Kogia breviceps vorvaň krátkohlavý
Kogia simus (Med.) vorvaň krátkonosý
Physeter macrocephalus (Med.) vorvaň tuponosý
Ziphiidae
Hyperoodon rostratus vorvaňovec anarnak
Mesoplodon bidens vorvaňovec severoatlantický
Mesoplodon densirostris (Med.) vorvaňovec tropický
Mesoplodon mirus vorvaňovec tmavý
Ziphius cavirostris vorvaňovec dutonosý
Balaenopteridae
Balaenoptera acutorostrata (Med.) vráskavec malý
Balaenoptera borealis (Med.) vráskavec sejval
Balaenoptera edeni vráskavec
Balaenoptera physalus vráskavec myšok
Megaptera novaeangliae (longimana, nodosa) vráskavec dlhoplutvý
Sibbaldus (Balaenoptera) musculus vráskavec obrovský
Balaenidae
Balaena mysticetus veľryba grónska
Eubalaena glacialis veľryba biskajská
AVES (VTÁKY)
GAVIIFORMES
Gaviidae
všetky druhy
PODICIPEDIFORMES
Podicipedidae
Podiceps auritus potápka ušatá
Podiceps grisegena potápka červenokrká
Podiceps nigricollis (caspicus) potápka čiernokrká
Podiceps ruficollis potápka hnedá
PROCELLARIIFORMES
Hydrobatidae
všetky druhy
Procellariidae
Bulweria bulwerii tajfúnik čierny
Procellaria diomedea tajfúnik plavý
Pterodroma madeira tajfúnik
Pterodroma feae tajfúnik
Puffinus assimilis baroli víchrovník
Puffinus puffinus víchrovník čiernozobý
Puffinus yelkouan víchrovník
PELECANIFORMES
Phalacrocoracidae
Phalacrocorax aristotelis (Med.) kormorán
Phalacrocorax pygmaeus kormorán malý
Pelecanidae
všetky druhy
CICONIIFORMES
Ardeidae
Ardea purpurea volavka purpurová
Ardeola ralloides volavka vlasatá
Botaurus stellaris bučiak tŕsťový
Bubulcus (Ardeola) ibis volavka chochlatá
Casmerodius albus (Egretta alba) volavka biela
Egretta garzetta volavka striebristá
Ixobrychus minutus bučiačik močiarny
Nycticorax nycticorax chavkoš nočný
Ciconiidae
všetky druhy
Threskiornithidae
všetky druhy
Phoenicopteridae
Phoenicopterus ruber plameniak ružový
ANSERIFORMES
Anatidae
Anser erythropus hus malá
Branta leucopsis bernikla bielolíca
Branta ruficollis bernikla červenokrká
Bucephala islandica hlaholka zlatooká
Cygnus cygnus labuť spevavá
Cygnus bewickii (columbianus) labuť malá
Histrionicus histrionicus kamenárka strakatá
Marmaronetta (Anas) angustirostris kačica úzkozobáková
Mergus albellus potápač malý
Oxyura leucocephala potápač biely
Polysticta stelleri kajka malá
Somateria spectabilis kajka kráľovská
Tadorna tadorna kazarka pestrá
Tadorna ferruginea kazarka hrdzavá
FALCONIFORMES
všetky druhy
GALLIFORMES
Tetraonidae
Tetrao urogallus cantabricus tetrov hlucháň
GRUIFORMES
Turnicidae
Turnix sylvatica prepeľovec krovinový
Gruidae
všetky druhy
Rallidae
Crex crex chriašteľ poľný
Fulica cristata lyska hrebenatá
Porphyrio porphyrio sliepočka modrá
Porzana porzana chriašteľ bodkovaný
Porzana pusilla chriašteľ najmenší
Porzana parva chriašteľ malý
Otididae
všetky druhy
CHARADRIIFORMES
Charadriidae
Arenaria interpres kamenár strakatý
Charadrius alexandrinus kulík morský
Charadrius dubius kulík riečny
Charadrius hiaticula kulík piesočný
Charadrius leschenaulti kulík veľkozobý
Eudromias morinellus kulík vrchovský
Hoplopterus spinosus
Scolopacidae
Actitis (Tringa) hypoleucos kalužiak riečny
Calidris alba pobrežník belavý
Calidris alpina pobrežník čiernozobý
Calidris ferruginea pobrežník krivozobý
Calidris maritima pobrežník morský
Calidris minuta pobrežník malý
Calidris temminckii pobrežník sivý
Gallinago media močiarnica lúčna
Limicola falcinellus pobrežník ploskozobý
Numenius tenuirostris hvizdák tenkozobý
Tringa glareola kalužiak močiarny
Tringa ochropus kalužiak perlavý
Tringa stagnatilis kalužiak štíhly
Xenus (Tringa) cinereus kalužiak obrátenozobý
Recurvirostridae
všetky druhy
Phalaropodidae
všetky druhy
Burhinidae
Burhinus oedicnemus ležiak úhorový
Glareolidae
všetky druhy
Laridae
Chlidonias hybridus rybár bahenný
Chlidonias leucopterus rybár bielokrídly
Chlidonias niger rybár čierny
Gelochelidon nilotica rybár krátkozobý
Larus audouinii čajka ostrovná
Larus genei čajka tenkozobá
Larus melanocephalus čajka čiernohlavá
Larus minutus čajka malá
Larus (Xenia) sabini čajka vidličnatochvostá
Pagophila eburnea
Sterna albifrons rybár malý
Sterna (Hydroprogne) caspia rybár veľkozobý
Sterna dougallii rybár štíhlozobý
Sterna hirundo rybár obyčajný
Sterna paradisaea (macrura) rybár dlhochvostý
Sterna sandvicensis rybár sivý
COLUMBIFORMES
Pteroclididae
všetky druhy
Columbidae
Columba bollii
Columba junoniae
CUCULIFORMES
Cuculidae
Clamator glandarius
STRIGIFORMES
všetky druhy
CAPRIMULGIFORMES
Caprimulgidae
všetky druhy
APODIFORMES
Apodidae
Apus caffer dážďovník lastovičkovitý
Apus melba dážďovník
Apus pallidus dážďovník
Apus unicolor dážďovník
CORACIIFORMES
Alcedinidae
Alcedo atthis rybárik riečny
Ceryle rudis rybárik strakatý
Halcyon smyrnensis rybárik červenozobý
Meropidae
Merops apiaster včelárik zlatý
Coraciidae
Coracias garrulus krakľa belasá
Upupidae
Upupa epops dudok chochlatý
PICIFORMES
všetky druhy
PASSERIFORMES
Alaudidae
Calandrella brachydactyla
Calandrella rufescens
Chersophilus duponti
Eremophila alpestris škovránok ušatý
Galerida theklae
Melanocorypha bimaculata
Melanocorypha calandra
Melanocorypha leucoptera škovránok bielokrídly
Melanocorypha yeltoniensis škovránok čierny
Hirundinidae
všetky druhy
Motacillidae
všetky druhy
Pycnonotidae
Pycnonotus barbatus bylbyl sivý
Laniidae
všetky druhy
Bombycillidae
Bombycilla garrulus chochláč severský
Cinclidae
Cinclus cinclus vodnár potočný
Troglodytidae
Troglodytes troglodytes oriešok hnedý
Prunellidae
všetky druhy
Muscicapidae
Turdinae
Cercotrichas galactotes spevák ryšavý
Erithacus rubecula slávik červienka
Irania gutturalis slávik bielohrdlý
Luscinia luscinia slávik tmavý
Luscinia megarhynchos slávik krovinový
Luscinia (Cyanosylvia) svecica slávik modrák
Monticola saxatilis skaliar pestrý
Monticola solitarius skaliar modrý
Oenanthe finischii skaliarik škrapový
Oenanthe hispanica skaliarik okrový
Oenanthe isabellina skaliarik plavý
Oenanthe leucura skaliarik čierny
Oenanthe oenanthe skaliarik sivý
Oenanthe pleschanka (leucomela) skaliarik plešanka
Phoenicurus ochruros žltochvost domový
Phoenicurus phoenicurus žltochvost lesný
Saxicola dacotiae pŕhľaviar kanársky
Saxicola rubetra pŕhľaviar červenkastý
Saxicola torquata pŕhľaviar čiernohlavý
Tarsiger cyanurus modravec lesný
Turdus torquatus drozd kolohrivý
Sylviinae
všetky druhy
Regulinae
všetky druhy
Muscicapinae
všetky druhy
Timaliinae
Panurus biarmicus fúzatka trsťová
Paridae
všetky druhy
Sittidae
všetky druhy
Certhiidae
všetky druhy
Emberizidae
Calcarius lapponicus strnádka severská
Emberiza aureola strnádka obojková
Emberiza caesia strnádka sivokrká
Emberiza cia strnádka ciavá
Emberiza cineracea strnádka sivá
Emberiza cirlus strnádka svrčavá
Emberiza citrinella strnádka žltá
Emberiza leucocephala strnádka bielohlavá
Emberiza melanocephala strnádka čiernohlavá
Emberiza pusilla strnádka hrdzavosluchá
Emberiza rustica strnádka poľná
Emberiza schoeniclus strnádka trsťová
Plectrophenax nivalis strnádka snežná
Fringillidae
Carduelis cannabina stehlík konopiar
Carduelis carduelis stehlík pestrý
Carduelis chloris stehlík zelený
Carduelis flammea stehlík čečetavý
Carduelis flavirostris stehlík horský
Carduelis hornemanni stehlík belavý
Carduelis spinus stehlík čížavý
Carpodacus erythrinus hýľ karmínový
Coccothraustes coccothraustes glezg hrubozobý
Fringilla teydea pinka modrá
Loxia curvirostra krivonos smrekový
Loxia leucoptera krivonos bielokrídly
Loxia pityopsittacus krivonos sosnový
Loxia scotica krivonos škótsky
Pinicola enucleator hýľ krivonosovitý
Rhodopechys githaginea hýľ stepný
Serinus citrinella kanárik citrónový
Serinus pusillus kanárik červenočelý
Serinus serinus kanárik záhradný
Ploceidae
Montifringilla nivalis snehárka vrchovská
Petronia petronia vrabec skalný
Sturnidae
Sturnus roseus škorec ružový
Sturnus unicolor škorec jednofarebný
Oriolidae
Oriolus oriolus vlha hájová
Corvidae
Cyanopica cyanus straka belasá
Nucifraga caryocatactes orešnica perlovaná
Perisoreus infaustus sojka zlovestná
Pyrrhocorax graculus čavka žltozobá
Pyrrhocorax pyrrhocorax čavka červenožltá
REPTILIA (PLAZY)
TESTUDINES
Testudinidae
Testudo graeca korytnačka žltohnedá
Testudo hermanni korytnačka zelenkastá
Testudo marginata korytnačka žltočierna
Emydidae
Emys orbicularis korytnačka močiarna
*Mauremys caspica
1) korytnačka bahenná
Dermochelyidae
Dermochelys coriacea kožatka veľká
Cheloniidae
Caretta caretta kareta obyčajná
Chelonia mydas kareta obrovská
Eretmochelys imbricata kareta pravá
Lepidochelys kempii kareta Kempova
Trionychidae
Trionyx euphraticus (Rafetus euphraticus) mäkkuľa eufratská
Trionyx triunguis mäkkuľa trojpazúrová
SAURIA
Gekkonidae
Cyrtodactylus kotschyi gekón hrboľkatý
Tarentola angustimentalis gekón úzkopyský
Tarentola boettgeri gekón Boettgerov
Tarentola delalandii gekón Delalandov
Tarentola gomerensis gekón gomérsky
Phyllodactylus europaeus gekón listoprstý
Agamidae
*Stellio stellio (Agama stellio) agama hardun
Chamaeleonidae
Chamaeleo chamaeleon chameleón obyčajný
Lacertidae
Algyroides fitzingeri jašterica Fitzingerova
Algyroides marchi jašterica Marchova
Algyroides moreoticus jašterica kýlošupinatá
Algyroides nigropunctatus jašterica červenoboká
*Archaeolacerta bedriagae (Lacerta bedriagae) jašterica Bedriagova
*Archaeolacerta monticola (Lacerta monticola) jašterica vrchovská
Gallotia galloti
*Gallotia simonyi (Lacerta simonyi) jašterica kanárska
Gallotia stehlini jašterica Stehlinova
Lacerta agilis jašterica bystrá
Lacerta clarkorum
Lacerta dugesii jašterica Dugesova
Lacerta graeca jašterica ostropyská
Lacerta horvathi jašterica Horvathova
Lacerta lepida jašterica pôvabná
Lacerta parva jašterica trpasličia
Lacerta princeps jašterica skalná
Lacerta schreiberi jašterica Schreiberova
Lacerta trilineata jašterica smaragdová
Lacerta viridis jašterica zelená
Ophisops elegans jašterica hadoboká
Podarcis erhardii jašterica Erhardova
Podarcis filfolensis jašterica sieťovaná
Podarcis lilfordi jašterica Lilfordova
Podarcis melisellensis jašterica jadranská
Podarcis milensis jašterica kykládska
Podarcis muralis jašterica múrová
Podarcis peloponnesiaca jašterica lesklá
Podarcis pityusensis jašterica drobnohlavá
Podarcis sicula jašterica ruinová
Podarcis taurica jašterica trávna
Podarcis tiliguerta jašterica tyrhenská
Podarcis wagleriana jašterica Waglerova
Anguidae
Ophisaurus apodus slepúch beznohý
Scincidae
Ablepharus kitaibelii krátkonôžka štíhla
Chalcides bedriagai scink Bedriagov
Chalcides ocellatus scink oceľový
*Chalcides simonyi scink Simonov
(Chalcides occidentalis)
Chalcides viridianus scink zelenkastý
Ophiomorus punctatissimus scink hadovitý
Colubridae
Coluber cypriensis užovka
Coluber gemonensis užovka zlostná
Coluber hippocrepis užovka podkovovitá
*Coluber jugularis
2) užovka žltobruchá
*Coluber najadum
3) užovka štíhla
Coluber viridiflavus užovka žltozelená
Coronella austriaca užovka hladká
Elaphe longissima užovka stromová
Elaphe quatuorlineata užovka štvorpása
Elaphe situla užovka leopardovitá
Natrix megalocephala užovka veľkohlavá
Natrix tessellata užovka fŕkaná
Telescopus fallax užovka nočná
Viperidae
Vipera albizona vretenica
Vipera ammodytes vretenica rožkatá
Vipera barani vretenica Baranova
Vipera kaznakovi vretenica Kaznakova
Vipera latasti vretenica ostronosá
*Vipera lebetina
4) vretenica levantská
Vipera pontica vretenica pontská
Vipera ursinii vretenica malá
Vipera wagneri vretenica Wagnerova
Vipera xanthina vretenica
AMPHIBIA (OBOJŽIVELNÍKY)
CAUDATA
Salamandridae
Chioglossa lusitanica salamandra zlatopása
Euproctus asper salamandra horská
Euproctus montanus salamandra vrchovská
Euproctus platycephalus salamandra šťukohlavá
*Mertensiella luschani salamandra Luschanova
(Salamandra luschani)
*Salamandra atra
5) salamandra čierna
Salamandrina terdigitata salamandra okuliarnatá
Triturus carnifex mlok dravý
Triturus cristatus mlok hrebenatý
Triturus dobrogicus mlok dunajský
Triturus italicus mlok ostrochvostý
Triturus karelinii mlok Karelinov
Triturus montandoni mlok karpatský
Plethodontidae
*Speleomantes flavus (Hydromantes flavus) mločík žltý
*Speleomantes genei (Hydromantes genei) mločík jaskynný
*Speleomantes imperialis (Hydromantes imperialis) mločík cisársky
*Speleomantes italicus (Hydromantes italicus) mločík nočný
*Speleomantes supramontis (Hydromantes supramontis) mločík horský
Proteidae
Proteus anguinus jaskyniar vodný
ANURA
Discoglossidae
Alytes cisternasii kunka Cisternasiova
Alytes muletensis kunka baleárska
Alytes obstetricans kunka starostlivá
Bombina bombina kunka červenobruchá
Bombina variegata kunka žltobruchá
Discoglossus galganoi kunka
Discoglossus jeanneae kunka
Discoglossus montalentii kunka
Discoglossus pictus kunka maľovaná
Discoglossus sardus kunka pestrá
Neurergus crocatus
Neurergus strauchi
Pelobatidae
Pelobates cultripes hrabavka ostronohá
Pelobates fuscus hrabavka škvrnitá
Pelobates syriacus hrabavka plochohlavá
Pelodytes caucasicus hrabavka bahenná
Bufonidae
Bufo calamita ropucha krátkonohá
Bufo viridis ropucha zelená
Hylidae
Hyla arborea rosnička zelená
Hyla meridionalis rosnička západná
Hyla sarda rosnička tyrhenská
Ranidae
Rana arvalis skokan ostropyský
Rana dalmatina skokan štíhly
Rana holtzi skokan Holtzov
Rana iberica skokan dlhonohý
Rana italica skokan
Rana latastei skokan Latasteov
PISCES (RYBY)
CHONDRICHTHYES
PLEUROTREMATA
Cetorhinidae
Cetorhinus maximus (Med.)
Lamnidae
Carcharodon carcharias (Med.) lamna ľudožravá
OSTEICHTHYES
PETROMYZONIFORMES
Petromyzonidae
Lethenteron zanandrai (Med.) mihuľa Zanandreova
ACIPENSERIFORMES
Acipenseridae
Acipenser naccarii jeseter jadranský
Acipenser sturio jeseter veľký
Huso huso (Med.) vyza veľká
SALMONIFORMES
Umbridae
Umbra krameri blatniak tmavý
CYPRINIFORMES
Cyprinidae
Pomatoschistus canestrinii (Med.) býčko Canestriniov
Pomatoschistus tortonesei (Med.)
SYNENTOGNATHI
Belonidae
Hippocampus hippocampus (Med.) koník krátkopyský
Hippocampus ramulosus (Med.)
ATHERINIFORMES
Cyprinodontidae
Aphanius fasciatus (Med.) kaprozúbka pásikavá
Aphanius iberus (Med.) kaprozúbka západostredomorská
Valencia hispanica kaprozúbka valentská
Valencia letourneuxi kaprozúbka
PERCIFORMES
Percidae
Zingel asper kolok rhónsky
Romanichthys valsanicola
CHIMAERIFORMES
Chimaeridae
Mobula mobular (Med.)
INVERTEBRATA (BEZSTAVOVCE)
ARTROPODA (ČLÁNKONOŽCE)
INSECTA
Mantodea
Apteromantis aptera
Ephemeroptera
Palingenia longicauda podenka veľká
Odonata
Aeshna viridis
Brachythemis fuscopalliata
Calopteryx syriaca hadovka sýrska
Coenagrion freyi
Coenagrion mercuriale šidielko
Cordulegaster trinacriae
Gomphus graslinii
Leucorrhinia albifrons vážka bieločelá
Leucorrhinia caudalis
Leucorrhinia pectoralis
Lindenia tetraphylla
Macromia splendens
Ophiogomphus cecilia klinovka hadia
Oxygastra curtisii
Stylurus (=Gomphus) flavipes klinovka žltonohá
Sympecma braueri šidlovka Brauerova
Orthoptera
Baetica ustulata
Saga pedo sága stepná
Coleoptera
Buprestis splendens
Carabus olympiae
Cerambyx cerdo fuzáč veľký
Cucujus cinnaberinus plocháč červený
Dytiscus latissimus potápnik široký
Graphoderus bilineatus
Osmoderma eremita pižmovec hnedý
Rosalia alpina fuzáč alpský
Lepidoptera
Apatura metis dúhovec balkánsky
Coenonympha hero očkáň hnedý
Coenonympha oedippus očkáň rašelinový
Erebia calcaria očkáň východoalpský
Erebia christi očkáň
Erebia sudetica očkáň vysokohorský
Eriogaster catax priadkovec trnkový
Euphydryas (Eurodryas) aurinia hnedáčik chrastavcový
Fabriciana elisa perlovec korzický
Hyles hippophaes
Hypodryas maturna hnedáčik osikový
Lopinga achine očkáň mätonohový
Lycaena dispar ohniváčik veľký
Maculinea arion modráčik čiernoškvrnný
Maculinea nausithous modráčik bahenný
Maculinea teleius modráčik očkovaný
Melanargia arge očkáň juhotaliansky
Papilio alexanor vidlochvost horský
Papilio hospiton vidlochvost korzický
Parnassius apollo jasoň červenooký
Parnassius mnemosyne jasoň chochlačkový
Plebicula golgus modráčik nevadský
Polyommatus galloi
Polyommatus humedasae
Proserpinus proserpina lišaj pupalkový
Zerynthia polyxena pestroň vlkovcový
ARACHNIDA
Araneae
Macrothele calpeiana
CRUSTACEA
Decapoda
Ocypode cursor (Med.)
Pachyplasma giganteum (Med.)
MOLLUSCA (MÄKKÝŠE)
GASTROPODA
Dyotocardia
Gibbula nivosa (Med.)
Patella ferruginea (Med.)
Patella nigra (Med.)
Monotocardia
Charonia rubicunda (=C. lampas =C. nodiferum) (Med.)
Charonia tritonis (=C. seguenziae) (Med.)
Dendropoma petraeum (Med.)
Erosaria spurca (Med.)
Luria lurida (=Cypraea lurida) (Med.)
Mitra zonata (Med.)
Ranella olearia (Med.)
Schilderia achatidea (Med.)
Tonna galea (Med.)
Zonaria pyrum (Med.)
Stylommatophora
Caseolus calculus
Caseolus commixta
Caseolus sphaerula
Discus guerinianus
Discula leacockiana
Discula tabellata
Discula testudinalis
Discula turricula
Elona quimperiana
Geomalacus maculosus
Geomitra moniziana
Helix subplicata
Leiostyla abbreviata
Leiostyla cassida
Leiostyla corneocostata
Leiostyla gibba
Leiostyla lamellosa
BIVALVIA
Unionoida
Margaritifera auricularia
Mytiloida
Lithophaga lithophaga (Med.)
Pinna pernula (Med.)
Myoida
Pholas dactylus (Med.)
ECHINODERMATA
ASTERIDAE
Asterina pancerii (Med.)
Ophidiaster ophidianus (Med.)
ECHINIDAE
Centrostephanus longispinus (Med.)
CNIDARIA
HYDROZOA
Errina aspera (Med.)
ANTHOZOA
Astroides calycularis (Med.)
Gerardia savaglia (Med.)
SPONGI
PORIFERA
Aplysina cavernicola (Med.)
Asbestopluma hypogea (Med.)
Axinelle polyploides (Med.)
Petrobiona massiliana (Med.)
Poznámky:
Druhy, ktorých meno bolo zmenené, sú označené hviezdičkou, pôvodné meno je v zátvorkách.
Poznámky pod čiarou sa vzťahujú na taxonomické upresnenie niektorých taxónov.
(Med.) – mediteránne druhy.
Druhy vytlačené polotučne – druhy voľne žijúce na Slovensku.
Časť C
Príloha III Bernského dohovoru
Chránené druhy živočíchov
VERTEBRATA (STAVOVCE)
MAMMALIA (CICAVCE)
INSECTIVORA
Erinaceidae
Erinaceus europaeus jež bledý
Soricidae
všetky druhy
MICROCHIROPTERA
Vespertilionidae
Pipistrellus pipistrellus netopier hvízdavý
DUPLICIDENTATA
Leporidae
Lepus capensis (europaeus) zajac poľný
Lepus timidus zajac belák
RODENTIA
Sciuridae
Marmota marmota svišť vrchovský
Sciurus vulgaris veverica stromová
Castoridae
Castor fiber bobor vodný
Muridae
Microtus nivalis (lebrunii) hraboš snežný
Microtus ratticeps (oeconomus) hraboš severský
Gliridae
všetky druhy
CETACEA
všetky druhy nevymenované v Prílohe II
CARNIVORA
Mustelidae
Martes foina kuna skalná
Martes martes kuna lesná
Meles meles jazvec lesný
Mustela erminea hranostaj čiernochvostý
Mustela nivalis lasica myšožravá
Putorius (Mustela) putorius tchor tmavý
Viverridae
všetky druhy
Felidae
Lynx lynx rys ostrovid
Phocidae
Cystophora cristata tuleň mechúrnatý
Erignathus barbatus tuleň dlhofúzy
Pagophilus groenlandicus (Phoca groenlandica) tuleň grónsky
Phoca vitulina tuleň severský
Phoca hispida (Pusa hispida) tuleň krúžkavý
Halichoerus grypus tuleň kuželozubý
ARTIODACTYLA
Suidae
Sus scrofa meridionalis diviak lesný korzický
Cervidae
všetky druhy
Bovidae
Bison bonasus zubor hrivnatý
Capra ibex kozorožec horský
Capra pyrenaica kozorožec lýrorohý
Ovis aries (musimon, ammon) muflón lesný
Rupicapra rupicapra kamzík vrchovský
AVES (VTÁKY)
všetky druhy nevymenované v Prílohe II s výnimkou:
Columba palumbus holub hrivnák
Corvus corone (corone a cornix) vrana túlavá (východoeurópska a západoeurópska)
Corvus frugilegus havran poľný
Corvus monedula kavka tmavá
Garrulus glandarius sojka škriekavá
Larus argentatus čajka striebristá
Larus fuscus čajka tmavá
Larus marinus čajka morská
Passer domesticus vrabec domový
Sturnus vulgaris škorec lesklý
Pica pica straka čiernozobá
REPTILIA (PLAZY)
všetky druhy nevymenované v Prílohe II
AMPHIBIA (OBOJŽIVELNÍKY)
všetky druhy nevymenované v Prílohe II
PISCES (RYBY)
CHONDRICHTHYES
PLEUROTREMATA
Lamnidae
Isurus oxyrinchus (Med.)
Lamna nasus (Med.)
Carcharhinidae
Prionace glauca (Med.)
Squatinidae
Squatina squatina (Med.)
HYPOTREMATA
Rajidae
Raja alba (Med.)
OSTEICHTHYES
PETROMYZONIFORMES
Petromyzonidae
Eudontomyzon hellenicum mihuľa grécka
Eudontomyzon mariae mihuľa pontická
Eudontomyzon vladykovi mihuľa Vladykovova
Lampetra fluviatilis mihuľa riečna
Lampetra planeri mihuľa potočná
Lampetra zanandreai mihuľa Zanandreova
Petromyzon marinus mihuľa morská
ACIPENSERIFORMES
Acipenseridae
Acipenser ruthenus jeseter malý
Acipenser stellatus jeseter hviezdnatý
Huso huso vyza veľká
CLUPEIFORMES
Clupeidae
Alosa alosa alóza obyčajná
Alosa fallox alóza finta
Alosa pontica alóza pontická
SALMONIFORMES
Coregonidae
Coregonus všetky druhy
Thymallidae
Thymallus thymallus lipeň tymianový
Salmonidae
Hucho hucho hlavátka podunajská
Salmo salar losos atlantický
(Ustanovenie tejto prílohy neplatí pre druh Salmo salar v morských vodách.)
CYPRINIFORMES
Cyprinidae
Abramis ballerus pleskáč siný
Abramis sapa pleskáč tuponosý
Abramis (Vimba) vimba pleskáč sťahovavý
Alburnoides bipunctatus ploska pásavá
Alburnus albidus belička striebristá
Aspius aspius boleň dravý
Barbus bocagei mrena Bocageova
Barbus comiza mrena španielska
Barbus meridionalis (petenyi) mrena stredomorská
Barbus microcephalus mrena drobnohlavá
Barbus peloponesis mrena peloponézska
Barbus plebejus mrena talianska
Barbus sclateri mrena Sclaterova
Barbus steindachneri mrena Steindachnerova
Chalcalburnus chalcoides belica veľká
Chondrostoma genei podustva Geneova
Chondrostoma kneri podustva Knerova
Chondrostoma lemingi podustva
Chondrostoma lusitanicum
Chondrostoma nasus podustva severná
Chondrostoma phoxinus podustva čerebľová
Chondrostoma polylepis podustva madrilla
Chondrostoma soetta podustva severotalianska
Chondrostoma toxostoma podustva juhozápadoeurópska
Chondrostoma willkommi podustva guadalquirská
Gobio albipinnatus hrúz bieloplutvý
Gobio kessleri hrúz Kesslerov
Gobio uranoscopus hrúz fúzatý
Leucaspius delineatus ovsienka striebristá
Leucaspius stymphalicus ovsienka stymfalská
Leuciscus illyricus jalec dalmátsky
Leuciscus lucumotis jalec
Leuciscus microlepis jalec drobnošupinkatý
Leuciscus polylepis jalec chorvátsky
Leuciscus pyrenaicus jalec pyrenejský
Leuciscus soufia jalec pásavý
Leuciscus svallize jalec západobalkánsky
Leuciscus turskyi jalec Turského
Leuciscus ukliva jalec cetinský
Pachychilon pictum jalec bodkovaný
Pelecus cultratus šabľa krivočiara
Phoxinellus adspersus čerebľa dalmátska
Phoxinellus hispanicus čerebľa španielska
Pseudophoxinus marathonicus čerebľa maratónska
Pseudophoxinus stymphalicus čerebľa stymfalská
Rhodeus sericeus lopatka dúhová
Rutilus alburnoides plotica Kalandiho
Rutilus arcasii plotica Arcasiova
Rutilus frisii plotica čiernomorská
Rutilus graecus plotica grécka
Rutilus lemmingii plotica Lemmingova
Rutilus macedonicus plotica macedónska
Rutilus macrolepidotus plotica veľkošupinatá
Rutilus pigus plotica lesklá
Rutilus racovitzai plotica Racovitzaiho
Rutilus rubilio plotica juhoeurópska
Cobitidae
Cobitis elongata pĺž balkánsky
Cobitis hassi pĺž Hassov
Cobitis larvata pĺž uzdičkový
Cobitis paludicola pĺž tajovský
Cobitis taenia pĺž piesočný
Cobitis trichonica pĺž
Misgurnis fossilis čík bahenný
Sabanejewia aurata pĺž zlatistý
Sabanejewia calderoni pĺž Calderonov
SILURIFORMES
Siluridae
Siluris aristotelis sumec Aristotelov
Siluris glanis sumec fúzatý
ATHERINIFORMES
Cyprinodontidae
Aphanius fasciatus kaprozúbka pásikavá
Aphanius iberus kaprozúbka západostredomorská
GASTEROSTEIFORMES
Syngnathidae
Syngnathus abaster ihla piesočná
Syngnathus nigrolineatus ihla chaluhová
Gasterosteidae
Pungitius hellenicus pichľavka grécka
Tuntitius platygaster pichľavka deväťpichliačová
SCORPAENIFORMES
Cottidae
Cottus poecilopus hlaváč pásavoplutvý
Myoxocephalus quadricornis hlaváč štvorrohý
PERCIFORMES
Serranidae
Epinephelus marginatus
Sciaeniddae
Sciaena umbra (Med.)
Umbrina cirrosa (Med.)
Percidae
Gymnocephalus baloni hrebenačka Balonova
Gymnocephalus schraetzer hrebenačka pásavá
Stizostedion volgense zubáč volžský
Zingel streber kolok vretenovitý
Zingel zingel kolok veľký
Blenniidae
Blennius fluviatilis slizovec riečny
Gobiidae
Gobius fluviatilis býčko riečny
Gobius kessleri býčko
Gobius nigricans
Gobius ophiocephalus býčko hadohlavý
Gobius syrman býčko syrman
Gobius thressalus býčko
Padogobius martensi býčko Martensov
Padogobius panizzai býčko lagúnový
Pomatoschistus canestrini býčko Canestriniov
Pomatoschistus microps býčko pobrežný
Pomatoschistus minutus býčko trpasličí
Proterorhinus marmoratus býčko škvrnitý
INVERTEBRATA (BEZSTAVOVCE)
ARTHROPODA (ČLÁNKONOŽCE)
INSECTA
Coleoptera
Lucanus cervus roháč veľký
Lepidoptera
Graellsia isabellae okáň ostrohatý
CRUSTACEA
Decapoda
Astacus astacus rak čierny
Austropotamobius pallipes
Austropotamobius torrentium rak riavový
Homarus gammarus (Med.)
Maja squinado (Med.)
Palinurus elephas (Med.)
Scyllarides latus (Med.)
Scyllarides pigmaeus (Med.)
Scyllarus arctus (Med.)
MOLLUSCA (MÄKKÝŠE)
GASTROPODA
Stylommatophora
Helix pomatia slimák záhradný
BIVALVIA
Unionida
Margaritifera margaritifera perlorodka riečna
Microcondymaea compressa
Unio elongatulus
ANNELIDA (OBRÚČKAVCE)
HIRUDINEA
Arhynchobdellae
Hirudo medicinalis pijavica lekárska
ECHINODERMATA
ECHINOIDEA
Paracentrotus lividus (Med.)
CNIDARIA
HEXACORALLIA
Antipathes sp. plur. (Med.)
ALCIONARIA
Corallium rubrum (Med.)
SPONGI
PORIFERA
Hippospongia communis (Med.)
Spongia agaricina (Med.)
Spongia officinalis (Med.)
Spongia zimocca (Med.)
Poznámka:
Druhy vytlačené polotučne – druhy voľne žijúce na Slovensku.